CURRENT LOCALE pl-pl

1
Koszyk
2
Twoje dane
3
Potwierdzenie
4,7 gwiazdki z ponad 2000 recenzji
  • Zamówienie złożone w dni robocze przed 21:30, wysyłane jest tego samego dnia!
  • 30-dniowe prawo do zwrotu
  • Bezpieczne zakupy z odroczoną płatnością: Kup teraz, zapłać później!
  • Bezpłatna dostawa już od 500 zł
  • Zamówienie złożone w dni robocze przed 21:30, dostarczane jest w ciągu 2 do 4 dni roboczych!

Rodzaje zawiasów i porady

Przeczytaj wszystkie wskazówki dotyczące montażu metalowych zawiasów do bramy lub ogrodzenia ogrodowego tutaj. Zawiasy stalowe występują mniej więcej w 3 rodzajach. Proste, z przesunięciem i z zagięciem. Więcej na ten temat można przeczytać poniżej. 

Zawiasy pasowe muszą być zawsze montowane w połączeniu z zaczepem do zawiasu pasowego. Oko zawiasu pasowego nasuwasz na kciuk, czyli zaczep zawiasu. W ten sposób masz "długi zawias".

1. Zawiasy proste

Są to zawiasy, które pracują całkowicie prosto. Proste zawiasy gwarantują, że Twoje drzwi będą wystawać z futryny o około 20 mm. Jest to odległość pomiędzy kciukiem a tylną częścią zaczepu. Ponieważ zawias jest całkowicie prosty, Twoje drzwi ogrodowe będą opadać nieco przed słupkiem ogrodowym.

2. Zawiasy pasowe z przesunięciem

Są to najbardziej popularne zawiasy pasowe. Zawiasy pasowe z przesunięciem nie są całkowicie proste, ale mają nachylenie około 20 mm do wewnątrz. Dzięki temu brama będzie ładnie opadać prosto wzdłuż słupka. Ten typ zawiasu nazywany jest również zawiasem z załamaniem. Przesunięcie jest równe odległości między kciukiem, czyli zaczepem a płytką. 

3. Zawiasy Pasowe z wygięciem

Zawiasy te mają duże wygięcie. Wygięcie wynosi 40 mm. Istnieje możliwość montażu zawiasów pasowych z wygięciem na 2 sposoby. Najczęściej spotykanym sposobem jest montaż haków na tylnej stronie drzwi. Drugi sposób stosowany jest najczęściej przy grubszych słupkach ogrodowych np. 12x12 cm. Jest to ta sama strona, po której znajdują się uchwyty proste lub z przesunięciem. Ze względu na wygięcie, drzwi są bardziej na środku słupka. W niektórych sytuacjach zapewnia to ładniejszy efekt końcowy.

Wykończenie zawiasów

Oprócz różnych typów zawiasy wykonywane są również w różnych stylach. Rustykalne zawiasy, na przykład, mają wiejski wygląd ze względu na ozdobny punkt na końcu. Najczęściej sprzedawane zawiasy mają na końcach tzw. półksiężyc. Możliwy jest również wariant z trójkątnym punktem na końcu.

Ocynkowany lub czarny

Zawiasy dostępne są w kolorze szarej stali ocynkowanej, stali nierdzewnej lub malowane proszkowo na czarno. Pod względem cenowym najkorzystniejsze są uchwyty metalowe ocynkowane. Bardzo popularne są malowane na czarno zawiasy pasowe na zaczep. Pięknie kontrastuje to np. z Daglezją Modrzewiową czy Dębem. Ci, którzy nie chcą rdzy, zdecydują się na zawiasy ze stali nierdzewnej. Również zaczepy na zawiasy pasowe (dostępne również w wariancie regulowanym) dostępne są w tych 3 wariantach. 

Montaż uchwytów

Zawiasy zazwyczaj mają najpierw kwadratowy otwór, a potem kilka okrągłych. Dzięki temu bardzo dobrze nadają się do montażu za pomocą śrub zamkowych lub wkrętów do drewna. W otworze kwadratowym należy zawsze umieszczać śrubę karetki. Dzięki temu ładnie zaciśnie się na uchwycie. Tzw. ucho do zawieszenia słupa (zwane zaczepem do zawiasu pasowego) zaleca się zawsze montować za pomocą 6 wkrętów 4x50 mm. Wstępne nawiercanie nie jest konieczne w przypadku drewna miękkiego, ale jest konieczne w przypadku drewna twardego.